CEPIK 2.0 to system przeznaczony do ewidencji kierowców i pojazdów. W przypadku samochodów dotychczas można było tylko sprawdzić, czy przeszły badania techniczne. Teraz możemy poznać całą historię samochodu.

Jeszcze nie wiadomo do końca, jakie informacje o samochodach będą publicznie dostępne, ale prace nad systemem mocno przyspieszyły. CEPIK 2.0 pierwotnie miał być uruchomiony już dwa lata temu, potem jego start przeniesiono na połowę 2018 roku.

Jednak Ministerstwo Cyfryzacji, którym rządzi Anna Streżyńska, jedna z nielicznych ministrów, która wie nie tylko, co robi, ale i dlaczego zapowiada, że to już koniec czekania i system będzie oddawany do użytku etapami. Pierwszy, ewidencja pojazdów, wystartuje już w październiku tego roku.

Rozszerzenie zakresu danych dostępnych online ułatwi weryfikację pojazdu przed jego zakupem. Rzecznik ministerstwa informuje, że w systemie będą dostępne dane dotyczące przeglądów samochodów ze stacji kontroli pojazdów. Obecnie na stronach służących do badania historii pojazdu widać tylko, czy pojazd przeszedł przegląd, czy nie.

Takie informacje mogą pomóc osobom, które planują zakup używanego samochodu w podjęciu decyzji. Dziś dość często padają one ofiarą handlarzy, którzy podkręcają liczniki i sztucznie „odmładzają” samochody.

W następnym etapie zostają uruchomione dalsze komponenty systemu, m.in. baza kierowców, która pozwoli służbom szybko zweryfikować uprawnienia i kary każdego posiadacza prawa jazdy.